oblouk

Ceny energií klesají, odběratelé to začínají využívat pro změnu dodavatele

Ceny energií klesají, odběratelé to začínají využívat pro změnu dodavatele

Energetický trh jeví už několik měsíců známky ustálení a zklidnění. Dodavatele elektřiny a plynu dokáží nyní nabídnout svým zákazníků tarify s cenami citelně nižšími, než je vládní cenový strop. Odborníci i zástupci jednotlivých dodavatelských firem odhadují, že podobný krizový stav jako loni na podzim už letos nenastane, přesto se staré dobré časy s levnými energiemi nejspíše nevrátí.

Ke značnému poklesu velkoobchodních cen energii došlo v prvním čtvrtletí letošního roku a v souvislosti s tím se začaly objevovat první mírně optimistické prognózy. Firmy nakupují elektřinu a plyn s předstihem, proto chvíli trvá, než se nové ceny projeví i u koncových zákazníků. Velmi stabilní dodavatelé většinou začínají nakupovat tyto komodity v předstihu jednoho až dvou let před jejich dodávkou spotřebitelům. Poslední úpravy pozic se řeší na spotových trzích, kde se nákupní cena zprůměruje, proto je možné v tomto kroku určité krátkodobé výkyvy na trhu eliminovat.

Vliv nákupní strategie, vládního stropu a konkurence

Aktuálně se tedy v koncových cenách odrážejí nákupy energií, které proběhly převážně v roce 2022. Nejvyšší ceny z loňského léta jsou nyní zprůměrovány podle nákupní strategie jednotlivých dodavatelů. Ta není jednotná, protože někteří z nich nakupují dopředu více, jiní méně. Na současné ceny se bude až do konce tohoto roku vztahovat vládní strop, který se pořád týká většiny zákazníků. Dalším významným cenotvorným faktorem je konkurence, která má na konečnou prodejní cenu velký vliv. Trh funguje tak, že i když dodavatel nakoupil energii draho, pořád ji potřebuje prodat. Pokud mu tedy hrozí, že by v důsledku vysoké ceny přišel o zákazníky, může se mu vyplatit nastavit prodejní cenu nižší, než byla ta původní, nákupní. Jde o podnikatelské přemýšlení, které odráží povahu byznysu i v jiných odvětvích.

Výhody vládního stropu a historické perspektivy

Teď už se běžně objevují od velkých i menších firem takové nabídky, které jsou cenově ještě nižší, a tedy výhodnější než vládní strop. I když to může vypadat, že dodavatelé nabízejí velké slevy, v historickém srovnání se ceny energií stále vysoko. Velkoobchodní ceny už zhruba od dubna více neklesají, přesto je současný stav dobrou zprávou – i podle analytiků jsme se nyní dostali s cenou energií na úroveň, v jakou jsme ještě donedávna ani nedoufali. Čím déle se nám podaří na této úrovni setrvat, tím déle budou dodavatelé průběžně nakupovat a vytvářet si zásoby plynu a elektřiny. Díky tomu pak budou moci vytvářet nové a výhodnější produkty.

Větší množství firem na energetickém trhu a pestřejší nabídky zároveň znamená větší cenovou variabilitu. To znamená, že běžný uživatel může ušetřit nemalé peníze, když vymění dražšího dodavatele za levnějšího. Průměrná česká domácnost tak může ušetřit až deset tisíc korun ročně, proto se vyplatí mít dobrý přehled o cenách elektřiny na trhu a včas vyměnit dodavatele. LAMA energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím, a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout férové ceny tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií.

doublearrow zpět na výpis novinek