oblouk

Energie v roce 2023: Nějak bylo, ale jak bude?

Energie v roce 2023: Nějak bylo, ale jak bude?

Energiím, jejich dostupnosti a zvyšujícím se cenám se věnuje veřejnost i politici téměř rok od počátku válečného konfliktu na Ukrajině. Česká vláda postupně zavedla různá opatření včetně tzv. úsporného tarifu nebo zastropování cen. To platí po celý letošní rok a většina dodavatelů na situaci reagovala upravením záloh již v listopadu loňského roku. Jak se bude situace dál vyvíjet a jaký to bude mít dopad na koncové odběratele?

Zastropování cen

Energetičtí experti tvrdí, že v tomto roce se pro odběratele situace zase tolik nezmění a bude poměrně stabilní. Díky zastropování tak máme všichni docela jasnou představu o tom, kolik a kdy zaplatíme, a to až do konce tohoto roku. „Zastropování cen energií vešlo v platnost od 1. ledna a je naplánované do 31. prosince 2023. Vládní nařízení ale umožňuje prodloužit trvání zastropování cen i do budoucna. Otázkou teď je, zda to bude to potřeba,“  vysvětluje Jakub Tobiáš z českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP.

Zlevňování na burze

Dle něj je ale tato problematika více komplikovaná, než se na první pohled jeví. „V posledních měsících pozorujeme postupné zlevňování elektřiny na burze a odběratelé se tak logicky mohou ptát, zda dodavatelé nabídnou ceny elektřiny pod vládou nařízeným stropem. Problém je v tom, že většina dodavatelů má elektřinu a plyn nakoupeny za vysoké ceny, které vznikly v loňském roce. Ano, někdo samozřejmě může mít tu nákupní strategii takovou, že nakupuje energie za aktuální tržní cenu, i v takovém případě je ale riskantní ihned ceny snížit. Další vývoj je bohužel těžké predikovat. Jestli ceny půjdou nahoru, dolů nebo budou stagnovat, to nikdo neví.“

Změny až v roce 2024

Velmi pravděpodobně se tak v tomto roce žádných extrémních změn nedočkáme, rok 2023 má potenciál být docela klidný, i když dražší. Pokud by ale došlo k dalšímu zdražení na burze, je velmi pravděpodobné, že se to projeví až v následujících letech, tedy 2024 a 2025. Do podrobnějších předpovědí se ale nikdo pouštět nechce. „To už jsou vyloženě spekulace. Teď závisí na mnoha faktorech. Například na tom, jak se budou plnit zásobníky plynu na další sezonu, jak budou fungovat plány Evropské komise a třeba i na tom, jak bude nadále eskalovat konflikt na Ukrajině,“ dodává Tobiáš. Právě tato nejistota vyústila v to, že mnoho domácností celou situaci začíná řešit po vlastní ose. Podle Tobiáše se například masivně zvýšila poptávka po fotovoltaikách.

„Energetická soběstačnost je určitě správnou odpovědí s dlouhodobým efektem. Ostatně větší podpora rozvoje obnovitelných zdrojů je i jedním z plánů Evropské unie. Už nyní lze na fotovoltaiku čerpat dotace a dokonce došlo k nějakým změnám, které pomohly více lidem na dotaci dosáhnout. Možná bych ale neotálel, poptávka je nyní opravdu vysoká a celý proces může trvat klidně i šest měsíců,“ uzavírá Jakub Tobiáš z LAMA ENERGY GROUP.

doublearrow zpět na výpis novinek