oblouk

Ceny energií padají, spotřebitelé se zajímají o nové dodavatele

Ceny energií padají, spotřebitelé se zajímají o nové dodavatele

Ceny energií nepatří zrovna k nejnižším položkám v rodinných rozpočtech. Každý rok zaplatíme desetitisíce za elektřinu, plyn, topení a teplou vodu. Ceny elektřiny a plynu po dlouhém období dramatického růstu padají a zákazníci si začínají znovu vybírat dodavatele podle nejvýhodnější nabídky. Dobře si totiž uvědomují, že nemusí platit víc, než je nezbytně nutné. Změna bývá snadná – často stačí vyplnit online formulář nebo vytočit číslo zákaznické linky.

U potravin jsme zvyklí sledovat akční nabídky a nakupovat je tam, kde nám nabídnou nejvýhodnější cenu. S elektřinou či plynem je to podobné, přesto většina českých domácností ještě donedávna nad změnou dodavatele neuvažovala a vysoké částky na fakturách zapříčiněné do velké míry energetickou krizí brala jako nutnost. To se nyní mění a domácnosti si více uvědomují možnost volby dodavatele, který nabízí rozumné ceny a nejlepší služby.

Trh s elektřinou je od roku 2006 liberalizovaný, trh s plynem se liberalizoval o rok později. To znamená, že dnes dodavatele elektřiny či plynu může změnit každý a vybrat si jiného podle svého uvážení. Na trhu totiž neexistuje výhradní dodavatel, od něhož bychom byli povinní odebírat energie. Konkuruje si mezi sebou několik desítek dodavatelů či obchodníků, kteří lákají zákazníky na nízké ceny a přívětivý klientský servis. Jak je to ale doopravdy? Skutečně se změnou podaří ušetřit i vám?

Spočítejte si, kolik na platbách ušetříte

Nikomu se nechce procházet a studovat složité, místy mlhavé ceníky různých dodavatelů a spekulovat, kolik korun by se dalo ušetřit volbou toho kterého dodavatele. Naštěstí dnes už existují online kalkulátory na stránkách jednotlivých dodavatelů, které jsou po zadání několika vstupních údajů schopné vypočítat při stávající spotřebě možnou úsporu do budoucna. Obecně lze říci, že čím vyšší je vaše spotřeba, tím více se vám změna dodavatele vyplatí.

Ještě než se pustíte do konání, je třeba rozlišit dva termíny – distributor a dodavatel. Dodavateli elektřiny platíte zhruba 50 % celkové výše faktury za elektřinu. Tato částka pokrývá cenu opravdu dodané energie v kilowatthodinách. Zbylá část jde na správu sítě, distribuci elektřiny a další poplatky. Tu platíte distributorovi elektřiny. Z toho vyplývá základní informace: zhruba polovina faktury za elektřinu zůstane stejná, ať už přejdete k jakémukoliv dodavateli.

Změna na pár kliknutí

Co se týče samotné změny, je to proces zahrnující několik na sebe navazujících kroků. Samotná změna je opravdu jednoduchá. V rámci zjednodušení za vás většinu nutné administrativy spojené se změnou dodavatele vyřídí dodavatel nový. Pokud mu k tomu udělíte potřebnou plnou moc. Tato změna zahrnuje především ukončení smluvního vztahu se současným dodavatelem a uzavření smlouvy o dodávkách elektřiny či plynu s novým dodavatelem. Stačí k tomu prvotní impuls z vaší strany – vyplnění webového formuláře či vytočení zákaznické linky.  Tento způsob nabízí i LAMA energy, ryze česká společnost se silným ekonomickým zázemím a vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě velmi výhodné nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií s třicetiletou historií.

doublearrow zpět na výpis novinek