oblouk

Fixace cen energií na měsíc. Jak funguje a vyplatí se v roce 2024?

Fixace cen energií na měsíc. Jak funguje a vyplatí se v roce 2024?

V prosinci skončilo vládní zastropování cen energií. To pomohlo tisícům domácností, které uzavřely smlouvy s dodavateli v letech 2022 a 2023, překlenout ty nejhorší měsíce. Jak bude vypadat letošní rok? Vyplatí se fixovat, nebo ne? Do odpovědi na tuto otázku vnáší více světla možnost fixace na měsíc. 

Bezprecedentní vývoj v předešlých letech

Předešlé dva roky byly v otázce cen energií naprosto bezprecedentní. Energetická burza se důsledkem vícero událostí otřásala v základech a výdaje na energie se některým domácnostem i ztrojnásobily. Situace je nyní daleko klidnější, strach v odběratelích ale přetrvává. A ti, kdo letos budou uzavírat novou smlouvu s dodavatelem, se zcela oprávněně pídí po tom, jaký tarif zvolit a předně, na jak dlouho fixovat.

Nikdo nechce platit víc, než musí. Názory odborníků na vývoj cen energií v následujících letech se navíc liší. A počítat je potřeba i s nárůstem poplatků za distribuci elektřiny a plynu, stejně tak s návratem poplatku za obnovitelné zdroje (OZE). S těmi odběratel nic neudělá, jsou pevně dané. Pokud se ale bude zajímat o vývoj cen na burze, může oproti ostatním výrazně ušetřit.

Fixací cen energií na měsíc lze ušetřit tisíce ročně

Český dodavatel energií LAMA energy v loňském roce přišel s flexibilním tarifem bez závazku s fixací ceny na jeden měsíc. Tarif během pár měsíců přilákal pozornost nových i stávajících klientů. „Tarif s fixací cen na jeden měsíc jsme zavedli v reakci na vývoj cen energií na burze. Situace se měnila rychle a zaregistrovali jsme nespočet případů, kdy se během pár měsíců původně výhodný tarif stal zbytečným břemenem a naopak. Chtěli jsme dát zákazníkům šanci mít výdaje pod kontrolou,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Jak tarif funguje

Neregulované složky cen jsou pro příslušný měsíc obchodníkem zveřejňovány vždy nejpozději do 15. dne druhého měsíce předcházejícího dodávkám a současně jsou obchodníkem zasílány zákazníkovi na jeho e-mail. Ten poté ví, kolik bude platit, a může tak na vývoj zareagovat. „U tohoto tarifu je klíčové nechat zákazníky svobodně se rozhodnout. Ti, kteří tento tarif využívají, teď mají nejvýhodnější ceny na trhu. Ze zkušeností však víme, že se situace může velmi rychle změnit. Pokud by k tomu došlo a ceny by prudce vzrostly, zákazník může smlouvu vypovědět. Pak platí měsíční výpovědní lhůta,“ upřesňuje Tobiáš.

U tarifu je tak klíčové věnovat pozornost vývoji cen na burze. „Zákazníci se ale nemusí bát, že by museli nějak podrobně studovat, jak se trh vyvíjí. Každý měsíc od nás dostanou ceník na další měsíc a podle toho se rozhodnou,“ říká Jakub Tobiáš. O tarif bez závazku je nadále velký zájem, LAMA energy navíc novým zákazníkům v rámci tarifu poskytuje i přístup k internetové televizi na rok zdarma. Tarif bez závazku s fixací ceny na 1 měsíc je aktuálně velmi atraktivní a minimálně tento rok nabízí několikatisícovou úsporu ročně.

doublearrow zpět na výpis novinek