oblouk

Šetřit energie můžete i nákupem vhodných spotřebičů. Co vám prozradí energetický štítek?

Šetřit energie můžete i nákupem vhodných spotřebičů. Co vám prozradí energetický štítek?

Před nadcházející zimní sezonou je otázka šetření nákladů za energie ještě více aktuální. Způsobů, jak snížit výdaje, je několik. Jedním z nich je investice do úsporných spotřebičů. Pokud v následujících měsících do domácnosti plánujete pořídit nový spotřebič, při rozhodování vezměte v potaz i jeho spotřebu energie.

V tom vám napoví energetický štítek. Ten slouží k tomu, aby vám pomohl lépe se zorientovat při nákupu nového spotřebiče. Poskytuje srozumitelné informace o spotřebě a dalších důležitých parametrech. Najdete je na celé řadě spotřebičů – od chladniček až po sušičky.

Co na energetickém štítku najdete?

Energetická třída: Spotřebiče jsou rozdělené do tříd od A po G, kdy třída A je ta nejúspornější. „Staré označení jako A+ nebo A++ bylo zrušeno, aby hodnoty byly přísnější a lépe srozumitelné. Dnes mají ty nejúspornější spotřebiče třídu A a B, zatímco dříve úsporné A+ je nyní označováno jako třída D,“ upřesňuje energetický expert Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Roční spotřeba energie: Tento údaj uvádí, kolik kilowatthodin spotřebič za rok spotřebuje, a může vám tak pomoci odhadnout roční náklady na jeho provoz. „Výpočet nákladů na provoz spotřebiče je relativně jednoduchý. Z energetického štítku si vezmete uvedený příkon spotřebiče, ten vynásobíte časem využívání v hodinách a získanou hodnotu vynásobíte cenou za jednu kWh. Cenu za  kWh najdete například na poslední faktuře od svého dodavatele energií,“ vysvětluje Jakub Tobiáš.

QR kód s odkazem na další informace: Na energetickém štítku najdete i QR kód s odkazem na databázi EPREL, do které mají výrobci povinnost registrovat své výrobky uvedené na trh od roku 2017. V databázi najdete další nekomerční informace o spotřebiči včetně technické dokumentace.

Vedle výběru úsporných spotřebičů existují i jiné způsoby, jak snižovat náklady za energie. Jedním z nich je i změna dodavatele energií. Využitím nabídky od konkurence můžete získat lepší ceny i podmínky. „Než začněte s průzkumem konkurenčních nabídek, nejprve si ověřte podmínky smlouvy. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, obvykle máte tříměsíční výpovědní lhůtu. V případě, že máte smlouvu na dobu určitou, ve většině případech se předčasná výpověď nevyplatí, a je potřeba počkat na vypršení smlouvy. Pozor však na to, že i při tomto typu smlouvy musíte dodavateli včas doručit výpověď,“ uzavírá Jakub Tobiáš z LAMA energy.

doublearrow zpět na výpis novinek