Smlouva s dodavatelem energií: Na dobu určitou nebo neurčitou?
Volba mezi smlouvou na dobu určitou či neurčitou při výběru dodavatele energií může být pro mnohé zákazníky náročným rozhodnutím. Obzvláště nyní, kdy všichni zakusili mimořádné výkyvy v cenách plynu i elektřiny. Jaké mají oba typy smluv výhody a nevýhody?
Smlouva na dobu určitou
Smlouva na dobu určitou je závazek na předem stanovené období, během kterého se zpravidla nemění cena energií. Při výběru této možnosti byste měli vzít v úvahu několik aspektů.
Výhody smlouvy na dobu určitou
Cena energií je u smluv na dobu určitou fixní po celou dobu trvání smlouvy, což vám umožní lepší plánování rozpočtu. Navíc jste chráněni v případě, kdy dojde ke kolísání trhu a ceny se zvýší. „Patříte-li navíc k těm, kteří neradi řeší změny a nechtějí se zajímat o vývoj energetického trhu, může vám smlouva na dobu určitou vyhovovat více,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA energy.
Nevýhody smlouvy na dobu určitou
U smluv na dobu určitou nemáte prakticky žádnou flexibilitu, a pokud byste se rozhodli smlouvu vypovědět, u většiny dodavatelů zaplatíte sankce za předčasné vypovězení. A pokud by došlo k výraznému snížení cen energií, na žádné úspory se těšit nemůžete. Vaše cena totiž zůstane fixovaná po celou dobu trvání smlouvy.
Smlouva na dobu neurčitou
Na druhou stranu, smlouva na dobu neurčitou nabízí větší flexibilitu, ale také může přinést určité nejistoty. Zvažte následující body.
Výhody smlouvy na dobu neurčitou
U smlouvy na dobu neurčitou máte možnost vyšší flexibility. Smlouvu můžete kdykoliv vypovědět, obvykle s tříměsíční výpovědní lhůtou a bez žádných sankcí. Dodavatelé však mohou výpovědní lhůtu stanovit kratší.
Nevýhody smlouvy na dobu neurčitou
Ceny energií u smluv na dobu neurčitou zpravidla nejsou fixované, což může vést k razantnímu zvýšení měsíčních výdajů za energie. Pokud je navíc výpovědní lhůta 3 měsíce, i když smlouvu kvůli navýšení cen vypovíte, pár měsíců si stejně připlatíte.
Krátkodobá fixace u LAMA energy
LAMA energy svým zákazníkům nabízí možnost krátkodobé fixace cen u smluv na dobu neurčitou s měsíční výpovědní lhůtou. „Funguje to tak, že vždy zveřejníme cenu energií na následující měsíc či dva podle předpokládaného vývoje na burze, a tato cena je na tu dobu fixovaná. Pokud by se cena zvýšila, zákazník se to dozví včas a může tento produkt změnit na jiný a výhodnější,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z LAMA energy.
Výběr mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou závisí na vašich individuálních potřebách a preferencích. Důležité je pečlivě zvážit všechny faktory a případně se poradit s odborníkem nebo energetickým poradcem, který vám může pomoci s rozhodnutím na základě aktuálních informací a trendů na trhu s energiemi.