oblouk

Chcete ušetřit za energie?

Chcete ušetřit za energie?

S příchodem zimy roste spotřeba energie v našich domácnostech. Krátí se dny a hodně času trávíme doma. Topíme, svítíme, díváme se na televizi, víc vaříme, pečeme a zvyšují se i nároky na ohřev vody. Víte, jak spotřebu energií alespoň trochu krotit?

Nepřetápějte

Nejvyšší položkou jsou v zimě jednoznačně výdaje za topení. Představují klidně 60 často i 80 procent energetické spotřeby domácnosti. Tady platí jednoduchá rada – zbytečně nepřetápět. Používejte termostat a správně regulujte teplotu v bytě. Za přiměřenou teplotu se považuje dvacet jedna stupňů Celsia v obývacím pokoji. V ložnici úplně stačí sedmnáct či osmnáct stupňů. V době, kdy nejste doma, klidně nastavte termostat na teplotu o něco nižší. Každý stupeň teploty navíc zvyšuje spotřebu energie a tedy i váš účet za ni o 6 %.

Ohřívejte vodu maximálně na 50 stupňů

Je zbytečné mít v bojleru teplejší vodu. Při mytí nebo sprchování ji stejně namícháte a ochladíte na snesitelnou teplotu.

Používejte moderní, úsporné spotřebiče

Velká část spotřeby energií připadá na domácí spotřebiče. Zvláště pokud jsou starší, projeví se to na vyšších účtech za elektřinu. V takovém případě se vyplatí uvažovat o investici do nových. Rozdíl ve spotřebě mezi jednotlivými třídami, na škále A+++ až G, může činit i 30 procent.

Správně velká lednička

Lednička jede pořád a patří tak k největším žroutům elektřiny. Tady se proto vyplatí sáhnout po úsporném modelu A+++. Důležitá je i velikost. Volte takovou, aby odpovídala potřebám vaší domácnosti. Poloprázdná lednice totiž spotřebovává více energie než plná, jelikož při jejím otevření dochází k větší výměně vzduchu. Spotřebu ledničky ovlivňuje i místo, kde ji máte, přesněji jeho teplota. Vedle sporáku či radiátoru tedy určitě nepatří.

Pozor na stand-by režim

K energetickým ztrátám dochází také u spotřebičů, které se právě nepoužívají, ale jsou zapojené. Takzvaný stand-by režim je sice pohodlný, ale tímto opatřením ušetříte několik stokorun ročně, které by jinak přístroje ve spánkovém režimu zbytečně spolykaly.

Svícení

Ušetřit lze i pří svícení. Například výměnou jedné 60 W žárovky za 9W LED žárovku lze na elektřině ušetřit zhruba 250 korun za rok.

Šetřit za elektřinu lze i výměnou jističe

Velikost jističe určuje, jaký maximální příkon může vaše domácnost z rozvodné sítě použít, tedy kolik elektrických spotřebičů můžete zapnout současně. Pokud dochází ve spotřebě vaší domácnosti k výměnám spotřebičů a ke znatelnému snížení odběrů elektřiny, může se vám vyplatit i instalace slabšího jističe. Například při snížení hodnoty původního jističe z 3x25A na 3x16A ročně uspoříte skoro 1200 Kč. Na chalupě nebo ve starších rodinných domech bývá často jistič 3x40A. Změnou užívání některých spotřebičů, změnou vytápění a ohřevu vody při větší rekonstrukci a modernizaci domácnosti bývá možné zpravidla snížit hodnotu jističe na 3x25A a díky této výměně jednoduše ušetřit vice než 3000 Kč za rok.

doublearrow zpět na výpis novinek