oblouk

Vyznejte se v energetických štítcích domácích spotřebičů

Vyznejte se v energetických štítcích domácích spotřebičů

Výměna starých spotřebičů za nové a více úsporné je jedna z cest, jak zkrotit výdaje za elektřinu. Pokud se ale chystáte využít předvánočních slev, nejprve se zorientujte v energetických štítcích, kterými jsou spotřebiče označeny.

Nové štítky od roku 2021

Nové energetické štítky vzešly v platnost od roku 2021 a jsou platné v rámci celé Evropské unie. Důvodem nové podoby štítků byl zejména technologický pokrok. Většina nových spotřebičů totiž měla označení nejvyšší energetické hodnoty A a dopisovala se k nim plusová znaménka. Běžně jsme se tak setkali s označením A+++ nebo A++, které však bylo pro mnoho lidí matoucí a nicneříkající. V nové podobě štítků se označení + zrušilo a zavedla se stupnice pouze stupnice A-G, přičemž třída A je nejvíce úsporná a třída G nejméně úsporná. Štítky nyní obsahují také více informací, například o objemu, hlučnosti atd. Sjednotil se i výpočet roční spotřeby energie. Zmíněné změny se týkají myček nádobí, praček a praček se sušičkou, chladniček, mrazniček a vinoték, svítidel, elektronických displejů a komerčních chladniček. „Energetické štítky jsou důležitým zdrojem informací a pomáhají pří výběru. Jeden úsporný spotřebič vám může ročně ušetřit i tisíc korun,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Všímejte si QR kódů na štítku

Na energetických štítcích najdete také QR kód, který vás dovede na evropskou databázi výrobků EPREL. Produkty a údaje do ní vkládají výrobci nebo prodejci a z databáze se dozvíte další užitečné informace. „V databázi lze o konkrétním spotřebiči vyčíst informace, jako je spotřeba energie v pohotovostním režimu, celkové rozměry nebo kdy byl daný spotřebič uveden na trh. Uvádí se zde také minimální doba trvání záruky a stáhnout si můžete i informační list výrobku v českém jazyce,“ dodává Tobiáš.

Nesrovnávejte áčka a plusy

Jak bylo zmíněno, u některých typů spotřebičů se zrušilo označení A+ a výše. Je proto důležité nesrovnávat označení A a A s plusy. Pro jednu kategorii spotřebičů totiž A může znamenat nejvíce úsporná třída. Pro další kategorii však může být A naprostý průměr. Vždy si zjistěte, v jaké kategorii je daný spotřebič a zda se ho týká rozšířená stupnice nebo základní stupnice s označením A-G.

Spotřeba je orientační

Mějte na paměti, že uváděná spotřeba je orientační a vychází z podmínek stanovených při testování spotřebiče. Nezohledňuje tedy specifické podmínky. „Vezměme si například mrazák. Pokud ho umístíte někam do blízkosti radiátorů, jeho spotřeba se výrazně zvýší a nebude odpovídat uvedeným údajům o roční spotřebě. Tyto údaje vám však pomohou porovnat jednotlivé spotřebiče v té samé kategorii mezi sebou. Pak už je na vás, jak budete spotřebič využívat a za jakých provozních podmínek,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.

doublearrow zpět na výpis novinek